fbpx
Skontaktuj się z nami
Sampława 45, 14-260 Lubawa,
biuro@creativ24.pl
Telefon: +48 737 888 422
Back

Co to jest CMS i dlaczego warto z niego korzystać?

co to jest cms

W branży internetowej istnieje wiele akronimów, które powinien znać każdy kto chce promować swoją firmę w Internecie. Jednym z nich jest właśnie popularny CMS.

Czym jest CMS

Skrót CMS oznacza z angielskiego „content management system” co oznacza System Zarządzania Treścią. Pod tym pojęciem kryje się rozwiązanie, które pozwala zarządzać stroną internetową bez konieczności jej kodowania. Najpopularniejszymi tego typu systemami są między innymi WordPress, Joomla, Drupala oraz Magento.

Jak działają systemy CMS

Aby zrozumieć zasady działania CMS musisz wiedzieć jak zbudowane są strony w Internecie. Każda ze stron internetowych składa się z kodu HTML, CSS oraz Javascript aby były w pełni funkcjonalne i posiadały odpowiedni wygląd.

W przypadku standardowych stron internetowych aby dokonać jakichkolwiek zmian na stronie musisz edytować odpowiednie pliki na serwerze wprowadzając do niego zmiany w kodzie HTML, CSS lub Javascript. Jest to bardzo skomplikowany proces przy którym należy uważać aby nie uszkodzić innych elementów strony, zadbać aby wszystkie linki działały poprawnie oraz posiadać odpowiednie umiejętności programowania stron internetowych.

Systemy CMS to oprogramowania, które pozwalają Ci stworzyć stronę internetową bez konieczności jej programowania. Wystarczy wybór odpowiedniego systemu CMS, instalacja go na serwerze oraz zaprojektowanie strony internetowej za pomocą wizualnego panelu administracyjnego.

CMS content management system

Jak korzystać z CMS

Korzystanie z systemów CMS takich jak np. WordPress wymaga wgrania jego oprogramowania na serwer, podłączenia bazy danych oraz konfiguracji samego systemu. W większości popularnych hostingów instalacja CMS dobywa się automatycznie poprzez kliknięcie opcji instalacji i wybór konfiguracji.

Gdy mamy już zainstalowany system CMS możemy zacząć edycję swojej strony internetowej z poziomu panelu administracyjnego. Poniżej spojrzenie na to jak łatwo można tworzyć strony oraz wpisy na bloga w systemie CMS.

Aby wprowadzać zmiany na stronie internetowej gdy posiadamy system CMS wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego, przejść do odpowiedniej sekcji i za pomocą wizualnego edytora możemy wprowadzić zmiany na stronie lub dodać podstronę lub post. Ponadto systemy CMS pozwalają na instalację rozszerzeń (wtyczek) ulepszających stronę internetową.

Dlaczego warto korzystać z CMS

Systemy CMS są jedną z bardziej popularnych opcji tworzenia stron internetowych. Systemy CMS są szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że ponad 68 milionów stron internetowych jest zbudowanych za ich pomocą. Ponadto systemy CMS posiadają wiele zalet, których nie mają strony programowane od podstaw takich jak:

Zobacz:   Trendy w projektowaniu stron internetowych na 2024 rok

 • Nie jest wymagana znajomość kodowania

W przypadku korzystania z systemu CMS nie jest wymagana znajomości jakiegokolwiek języka programowania czy umiejętności pisania kodu. W tym wypadu wystarczy prosta instalacji wybranego systemu CMS, zapoznanie się z jego dokumentacją oraz wprowadzenie zmiany z poziomu panelu administracyjnego.

 • Dostęp dla wielu użytkowników jednocześnie

Ważną zaletą systemów CMS jest możliwość edycji strony przez wielu użytkowników i to w jednym czasie. Każdy z użytkowników może np. dodawać podstrony lub artykuły na stronie internetowej w jednym czasie.

 • Dostosowanie uprawnień użytkowników

Najnowsze systemy CMS posiadają możliwość tworzenia użytkowników i przyznawania im odpowiednich uprawnień dostępu do panelu administracyjnego. Dzięki temu możemy odpowiednim osobom z zespołu przydzielić uprawnienia do odpowiednich sekcji strony internetowej.

 • Możliwość instalowania rozszerzeń (wtyczek)

Popularne systemy CMS pozwalają dodatkowo na instalacje tak zwanych wtyczek (rozszerzeń), które pozwalają rozbudować stronę internetową o np. formularz kontaktowy, czat, galerię zdjęć itp.

 • Funkcje bezpieczeństwa i aktualizacje

Popularne systemy CMS wyposażone są systemy zabezpieczeń i aktualizacji, które są proste w obsłudze. Ponadto tego typu systemy zarządzania treścią są na bieżąco aktualizowane, dlatego nie musimy martwić się o aktualizację przestarzałego kodu który może stanowić problem.

 • Wstępnie zaprojektowane szablony

Większość systemu zarządzania treścią udostępnia opcję korzystania z wstępnie zaprojektowanych darmowych lub płatnych szablonów co stanowi duże ułatwienie w tworzeniu stron internetowych. Szablony nie tylko oszczędzają czas projektowania witryny, ale mogą również znacznie przyspieszyć i uprościć przeprojektowanie strony internetowej.

 • Zaawansowane funkcjonalności

Ważną zaletą systemów CMS jest ich rozbudowanych system funkcjonalności. Posiadają one opcje prowadzenia bloga, planowania treści na stronie, łatwej publikacji treści i dokonywania w nich zmian. Istotną zaletą takich systemów jest dostęp do nich poprzez proste logowanie oraz Responsywność (dostosowanie do wielu urządzeń) szablonów i systemu CMS.

Czym jest system CMS

Wady CMS

Oczywiście tak jak zalety systemy CMS posiadają także wady. Jedną z głównych wad jest ograniczenie w tworzeniu dokładnie takich stron jak chcemy, ponieważ takie systemy posiadają także ograniczenia. Jeśli nie posiadamy umiejętności kodowania stron możemy co najwyżej korzystać z już zaprogramowanych szablonów. Systemy CMS potrzebują także lepszych serwerów w przeciwnym razie strony internetowe mogą mieć problem w wydajnością i ładować się dosyć długo.

Zobacz:   Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Przykłady CMS

 • WordPress

Proponowane dla: Małe i średnie firmy, freelancerzy
Typ: Open Source

WordPress to samodzielnie hostowana platforma, która obsługuje miliony stron internetowych na świecie. Dzięki niej możesz łatwo i szybko zbudować stronę internetową za pomocą wbudowanego edytora, tysięcy wtyczek i motywów dostępnych w oficjalnym katalogu WordPress.

 • Joomla

Proponowane dla: globalnych firm
Typ: Open Source (darmowy),

Właściciele witryn poszukujący większej funkcjonalności wbudowanej bezpośrednio w platformę mogą skorzystać z Joomla.

Podobnie jak WordPress, Joomla jest systemem CMS typu open source. Joomla wyróżnia się wbudowaną obsługą wielu języków oraz zaawansowanymi opcjami zarządzania użytkownikami i treścią, dzięki czemu idealnie nadaje się do stron członkowskich i portali społecznościowych.

 • Drupala

Proponowane dla: Korporacji i agencji rządowych
Typ: Open Source

Drupal to wysoce elastyczny CMS preferowany przez duże korporacje i agencje. Chociaż do pełnego wykorzystania możliwości tej platformy potrzebne jest doświadczenie w tworzeniu stron internetowych i kodowaniu to nie trzeba zaczynać od zera.

Oprócz gotowych funkcji, możesz wybierać spośród ponad 45 tysięcy modułów dostępnych w katalogu i tysięcy darmowych motywów, aby zbudować złożoną witrynę obsługującą duże ilości danych i duży ruch użytkowników.

 • Magento

Proponowane dla: firm e-commerce
Typ: Open Source

Magento to samodzielnie hostowana platforma, która jest jednym z liderów w świecie e-commerce. Jest bardzo elastyczna, bezpieczna ale także trudna w obsłudze dla początkujących. Dzięki Magento możesz zarządzać wieloma sklepami internetowymi, korzystać z wielu dostawców usług wysyłkowych na całym świecie i dokonywać transakcji w różnych krajach, językach i walutach – a to wszystko z jednego pulpitu nawigacyjnego.

 

 

Podsumowanie

Warto rozważyć korzystanie z systemu CMS przy tworzeniu własnej strony internetowej ponieważ usprawniają one wiele procesów. System CMS nie tylko przechowuje całą zawartość witryny w jednym miejscu, ale także wspiera współpracę między zespołami, umożliwia szybkie i łatwe aktualizacje treści, postów, stron oraz oferują szablony i rozszerzenia umożliwiające w każdej chwili dostosowanie witryny do własnych potrzeb.

Karol Kaczorowski
Karol Kaczorowski
https://www.creativ24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta witryna przechowuje pliki cookie na komputerze użytkownika. Pliki Cookies