fbpx

Co to jest certyfikat SSL? Podstawowe informacje o SSL

SSL jest protokołem sieciowym stosowanym do zapewnienia bezpieczeństwa połączeń internetowych. Protokół SSL stosowany jest jako standard szyfrowania na stronach, sklepach i aplikacjach internetowych. Certyfikat SSL zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet.

certyfikat ssl podstawowe informacje

Stosowanie Certyfiaktów SSL

Za pomocą protokołu SSL mogą być szyfrowane nie tylko strony www ale także połączenia do poczty, serwerów FTP. Dzięki swojej skuteczności oraz uniwersalności stał się bardzo popularny przy zabezpieczaniu transakcji w bankowości elektronicznej, stronach internetowych, systemach płatności online a nawet aplikacjach internetowych.

Jakie korzyści wynikają z posiadania certyfikatu SSL?

Dzięki zastosowaniu certyfikatu ssl na swojej stronie mamy pewność, że przesyłane przez naszą stronę poufne dane są bezpieczne. Certyfikat SSL szyfruje dane dlatego mamy pewność, że poufne informacje naszych klientów nie dostaną się w nie powołane ręce.

Ponadto dzięki Certyfikatowi SSL zyskujesz:

  • Wiarygodność – Klienci wchodzący na twoją stronę widzą, iż dbasz o bezpieczeństwo ich danych i zapewne prędzej dokonają u Ciebie zakupu.
  • Wyższa pozycja w Google – Strony posiadające certyfikat ssl brane są przez wyszukiwarki jako bardziej autentyczne.
  • Szyfrowanie danych – dane są odpowiednio szyfrowane co uniemożliwia ich odczytanie przez osoby nie posiadające „klucza”.

Jak działa certyfikat SSL?

Certyfikat SSL działa na zasadzie szyfrowania danych przesyłanych przez formularze. Jeśli strona www posiada certyfikat dane przed wysłaniem do lub z serwera są szyfrowane za pomocą wcześniej ustalonych algorytmów i kluczy i odszyfrowywane przez drugą stronę. W przypadku braku certyfikatu SSL dane z formularzy przesyłane są przez Internet zwykłym tekstem, który stosunkowo łatwo jest przechwycić.

Rodzaje certyfikatów SSL

Wyróżniamy 3 rodzaje certyfikatów SSL:

  • Certyfikat klasy DV (Domain Validation) – certyfikaty posiadające dobry poziom zabezpieczeń, nie jest wymagane spełnienie dodatkowych wymogów.
  • Certyfikaty klasy OV (Organization Validation) – Certyfikaty z wysokim poziomem zabezpieczeń, w przypadku tego typu certyfikatu konieczne będzie dodatkowe dostarczenie dokumentów rejestrowych firmy.
  • Certyfikaty klasy EV (Extended Validation) – certyfikaty z najwyższym poziomem zabezpieczeń, w tym przypadku przeprowadzana jest pełna weryfikacji firmy poprzez przesłanie dokumentów rejestrowych oraz zazwyczaj weryfikację telefoniczną.

Gdzie można kupić certyfikat SSL

Certyfikat SSL można kupić u swojego dostawcy hostingu. Po zakupie użytkownik dostaje informacje jak przeprowadzić instalacje takiego certyfikatu na jednej ze swoich domen.

5/5 - (11 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *